Jak wykorzystać brak pracy?

Stało się. Straciliśmy zatrudnienie, a wraz z nim dochód, poczucie bezpieczeństwa i wrażenie przynależności. Bezrobocie to bardzo trudny czas, kiedy najpierw trzeba przejść okres żałoby po stracie pracy, następnie przezwyciężyć apatię i zniechęcenia, w międzyczasie wciąż przekonując siebie, że uda się znaleźć nowe zatrudnienie. Nie jest łatwo, a im dłużej pozostaje się bezrobotnym, tym ciężej o jakikolwiek optymizm. Niektórzy muszą wręcz walczyć z depresją.

I nie ma co się dziwić tak skrajnym reakcjom. Praca to ważny element życia człowieka. Owszem, zapewnia dochód, ale jednocześnie pozostaje również ważnym aspektem budowania poczucia własnej wartości. To właśnie obowiązki służbowe najczęściej zmuszają do pozostania aktywnym, skłaniają do rozwoju, jak również zapewniają możliwość utrzymania kontaktów społecznych. Bez niej zatem człowiek czuje się jak w pułapce, nie tylko tej wynikającej z braku pieniędzy, ale również z osamotnienia i bycia nieprzydatnym społecznie.

Z bezrobociem radzić można sobie na wiele sposobów. Na pewno nie należy rezygnować z aktywności. Trzeba natomiast zadbać o utrzymanie rutyny i systematyczne wychodzenie do ludzi. Owszem, można czuć się nieswojo pośród ludzi, którzy wciąż rozmawiają o pracy. Oni mają też dochód, więc mogą sobie pozwolić na wakacje, kolacje na mieście czy inne wydatki, o których niejeden bezrobotny może zapomnieć. Niemniej jednak z ludźmi należy się spotykać. Dzięki nim o wiele łatwiej znieść bezrobocie, przede wszystkim można się wygadać. Często zdarza się natomiast, że to właśnie dzięki znajomym nowa praca szybciej się znajduje.

Utrata pracy nie jest jednak końcem świata. Coś się kończy, coś się zaczyna. Poszukiwania pracy na wymarzonym stanowisku mogą przez dłuższy czas nie przynosić postępów, dlatego w okresie przejściowym, aby zapewnić sobie przetrwanie, lepiej obniżyć poprzeczkę i spróbować czegoś innego. Zmiana profesji może pozytywnie wpłynąć przede wszystkim na psychikę. Zmiana środowiska, nowi ludzie, nowe możliwości i zupełnie inne wymagania mogą rozwinąć talenty przydatne w życiu, jak i ukierunkować zwrotnicę przyszłości na nowe tory.