Jak łatwo zarządzać swoją stroną?

Zwykły użytkownik korzystający ze stron internetowych nawet nie zdaje sobie sprawy, że tradycyjne witryny internetowe są wypierane przez te, zarządzanie systemami zarządzania treścią. Era manualnego wstawiania tekstu pomiędzy odpowiednie znaczniki html dobiega końca. Dla zwykłych osób przeglądających internet nie ma to żadnego znaczenia, jednak na czym CMS, czyli system zarządzania treścią polega i dlaczego jest wygodniejszy?

Po pierwsze daje nam dużo większe pole manewru przy tworzeniu witryny, istnieje wiele udogodnień, dzięki czemu szybciej i łatwiej stworzymy stronę internetową, jednak cały czas możemy ingerować w kod źródłowy strony, co jest ważne dla osób zajmujących się stronami od podszewki.

Po drugie dużo łatwiej się taką stronę zarządza, ma ona charakter blogowy, czyli bez ingerencji w pliki na hostingu możemy dodawać różne wpisy czy edytować stronę, co ma ogromną wartość dla posiadaczy strony, którzy zamówili ją u wembastera, nie będziemy musieli teraz o każdą zmianę prosić informatyka, tylko wystarczy zalogować się do swojego panelu i zmienić co nam się podoba.

Po trzecie istnieją wtyczki, dzięki którym możemy za pomocą kilku kliknięć rozbudowywać swoją stronę o nowe możliwości, takie jak np. licznik odwiedzin, sekcja komentarzy do wpisów i artykułów, zaawansowane galerie zdjęć, różnego rodzaju kalkulatory i wiele innych. Wtyczek możesz szukać w google wpisując np: „wtyczki wordpress”, „wordpress plugins”, „joomla extensions”.

Po czwarte w łatwy sposób możesz zarządzać wyglądem strony. W sieci można znaleźć wiele darmowych, jak i płatnych szablonów, które podobnie jak wtyczki można za pomocą kilku kliknięć zastosować dla swojej witryny.

Do najpopularniejszych CMS należą wordpress, drupal i joomla, jednak to na wordpressie jest opartych najwięcej, bo ponad połowa wszystkich stron internetowych. Dzisiaj już praktycznie 80% witryn jest opartych o CMS.

Jak zacząć przygodę z systemem zarządzania treścią CMS?
Oczywiście musisz mieć miejsce, na którym umieścisz pliki strony. Na początek wystarczy zwykły darmowy hosting (google: „darmowy hosting”). Po rejestracji hostingu otrzymasz dane takie jak m.in. hasło i login do bazy danych, oraz dane dostępowe do konta hostingowego.

Pobierz archiwum z dowolnie wybranym systemem CMS. Przyjmijmy, że wybierasz wordpress. Szukaj w google: „pobierz wordpress”. Pobrany plik należy rozpakować, a następnie przenieść na konto hostingowe. Przenoszenie danych może być dostępne poprzez zwykłą stronę internetową, lub jeśli to możliwe za pomocą FTP. Dane do logowania FTP uzyskasz przy rejestracji hostingu. Za pomocą programu FileZilla połączysz się z kontem i przerzucisz pliki.

Następnie przejdź na stronę, którą sobie zarejestrowałeś/aś i za pomocą kilku prostych kroków opisanych na stronie uruchomisz swój pierwszy CMS.