Wędliny z domowej wędzarni

Ostatnie lata przyniosły w Polsce zmianę trendu w podejściu do odżywiania. Jesteśmy coraz bardziej uświadomieni w tematyce zdrowej żywności i coraz bardziej przywiązujemy wagę do jakości produktów spożywczych. Modne programy kulinarne rozwijają gust i wiedzę kulinarną, a także edukują w kierunku powrotu do lokalnych i ekologicznych produktów. Powiększa się więc rzesza ludzi eksperymentujących w kuchni i próbująca własnymi rękami stworzyć wysokojakościowe produkty pozbawione chemicznych dodatków, zaś przywołujące smakiem wspomnienia z dzieciństwa.

Stąd coraz popularniejsza staje się domowa produkcja wędlin. Jak się okazuje, nie jest to wcale trudne zadanie, zwłaszcza dla posiadaczy ogrodów lub działek, na których można postawić urządzenie do wędzenia wędlin. Taka domowa wędzarka jest prosta w budowie i zajmuje niewiele miejsca. Może być opalana węglem, drewnem lub elektryczna. Cena takiego sprzętu zależy od materiału z jakiego jest zrobiona oraz źródła energii.

Odpowiednio wcześniej zapeklowana szynka oraz ręcznie robiona z doskonałej jakości mięsa kiełbasa, będą wspaniale smakowały po obróbce termicznej we własnej wędzarni. Pozbawione dodatków chemicznych wędliny są oczywiście dużo zdrowsze niż te ze sklepu, zaś ich koszt produkcji zawsze będzie niższy od porównywalnych ekologicznych produktów dostępnych w sprzedaży.
Jeśli masz podstawowe zdolności techniczne, a przede wszystkim chęci, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zbudował własną przydomową wędzarnie. Jeśli nie masz pomysłu na to jak miałaby ona wyglądać możesz poszukać gotowych projektów w internecie szukając np. frazy „projekt wędzarni”, „wędzarnia z beczki”, lub w języku angielskim np. „smokehouse project”.

Domowa wędzarka nie wymaga wielu inwestycji, zaś pozwala na eksperymentowanie ze smakiem np. w postaci stosowania różnego rodzaju drewna. Własnoręcznie wyprodukowane wędliny to doskonały sposób na zaskoczenie gości w czasie imprez rodzinnych oraz świąt.

Jeśli lubisz majsterkować to w kategorii „Zrób to sam DIY” znajdziesz także inne projekty i ciekawe pomysły na przedmioty i rzeczy, które możesz zrobić własnymi siłami w domowym zaciszu.

Źródło zdjęcia: http://www.woodworkerz.com/learn-how-to-build-a-smokehouse-with-this-awesome-project-from-smoking-meat-forum-user-nick-from-texas/
Znajdziesz tam większe zdjęcia, dzięki czemu łatwiej dostrzeżesz poszczególne elementy budowy wędzarni.