Nie daj się zmęczeniu po pracy

Większość z nas żyje na wysokich obrotach. Codziennie ciężko pracujemy, zwykle po co najmniej osiem godzin, a następnie wracamy z pracy i wpadamy w wir domowych obowiązków, lub przeciwnie, jesteśmy tak zmęczeni, że nie możemy zmotywować się nawet do wykonania najprostszych czynności. Jak walczyć ze zmęczeniem? Przede wszystkim musimy o siebie odpowiednio zadbać.

Każdy rodzaj pracy potrafi być męczący – bez względu na charakter fizyczny czy umysłowy. Jesteśmy w niej narażeni na stres oraz przeróżne nerwowe sytuacje. Nie powinniśmy jednak na co dzień wracać do domu tak wyczerpani, by nie być zdolnym do podjęcia innych działań. Tak skrajne zmęczenie może wskazywać, że próbujemy dać z siebie za dużo, nie oferując naszemu organizmowi nic w zamian.

Gdy pojawia się chroniczne i przytłaczające uczucie zmęczenia wskazane jest wykonanie badań diagnostycznych. Możliwe, że kryje się za tym jakaś choroba, a może po prostu nie jest to praca dla Ciebie. Jeśli jednak na nasze szczęście wyniki badań okażą się pozytywne, pozostanie nam zadbanie o siebie w odpowiedni sposób domowymi sposobami. Recepta jest prosta: regularny sen o długości ok 7-8 godzin, pięć posiłków spożywanych w podobnych odstępach czasu, spożywanie dużej ilości wody, a do tego codzienna, umiarkowana aktywność fizyczna.

Gdy wrócimy już do lepszego samopoczucia, możemy rozważyć odnalezienie hobby, które po godzinach pracy doda nam zastrzyku energii. Wiele osób wskazuje sport jako zajęcie, które świetnie sprawdza się w tej roli. A jeśli po całym dniu nie masz już ochoty wychodzić z domu, to może warto rozwijać swoje zainteresowania i dyskutować na forach internetowych o wybranym przez siebie profilu. Jest wielu ludzi, którzy kończąc dzień pracy wracają do domu, aby robić coś, co inni nazwaliby pracą, a oni robią to z pasji dobrze się przy tym bawiąc. Przykładem może być wykonywanie grafik do gier, branie udziału w projektach wikipedii, czy nagrywanie filmów na youtube.

Jeśli nie potrafisz znaleźć sobie zajęcia, napisz w komentarzu pod spodem lub w e-mailu do nas, czym się interesujesz. Wspólnymi siłami znajdziemy sposób na umożliwienie Ci realizacji siebie 🙂