4 sposoby na oderwanie dziecka od komputera

Spędzanie długich godzin przed komputerem może być szkodliwe zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jednak to dla najmłodszych zbyt długie przebywanie przy komputerze jest najbardziej niebezpieczne. Ruch na świeżym powietrzu jest bardzo ważny dla wzmocnienia całego organizmu, rozwijania koordynacji ruchowej, a także dotlenia mózg i wspomaga proces uczenia się. Warto przekonać dziecko by nie spędzało całego czasu wolnego przed komputerem, ale poświęciło go też na sport, spotkania z kolegami czy czytanie książek.

1. Ustal z dzieckiem ile czasu może maksymalnie przeznaczyć na korzystanie z komputera. Czas ten powinien być zależny od wieku dziecka i tego, jak dużo zajęć ma w danym dniu. Ważne jest, aby porozmawiać z dzieckiem i wyjaśnić mu czemu spędzanie zbyt długiego czasu przy komputerze nie jest dla niego dobre. Kiedy dziecko to zrozumie, łatwiej mu będzie nie ulec pokusie oszukiwania czy omijania limitu. Ale w jaki sposób wypełnić resztę wolnego czasu?

2. Pomóż dziecku znaleźć inne zajęcia. Jeśli twoje dziecko często narzeka na nudę być może czas znaleźć mu dodatkowe zajęcia. Wiele szkół i organizacji pozaszkolnych organizuje ciekawe zajęcia i kółka tematyczne. Jeśli dziecko nie wie jeszcze co je interesuje, to możesz zachęcić je do udziału po kolei w kilku spotkaniach różnych grup, aż znajdzie coś co mu się spodoba. Pamiętaj, że z dziecięcych zainteresowań czasem rodzi się pasja na całe życie. Weź także pod uwagę strony internetowe, jak i gry z jakich korzysta podczas surfowania w internecie. Jeśli twój dzieciak lubi gry wyścigowe, to może dobrym pomysłem byłoby przeniesienie tego do świata realnego – gokardy, a może coś mniejszego na początek – rower. To tylko jeden przykład. Pomyśl.

3. Czytaj z dzieckiem. Żeby zachęcić dziecko do czytania książek, najlepiej posłużyć się własnym przykładem. Jeśli dziecko jest jeszcze w młodym wieku, pomóż mu wybrać sobie książkę w miejscowej bibliotece lub księgarni i poczytaj mu na głos. Wiele książek dla dzieci porusza ciekawe problemy, które możesz z nim przedyskutować w trakcie wspólnej lektury. Ze starszym dzieckiem możesz rozmawiać o książkach, które niedawno czytało, zachęcać je do tych, które wydają ci się wartościowe, możliwe, że dowiesz się w ten sposób czegoś o jego poglądach i zainteresowaniach. Dobrym wyjściem może być też kupno czytnika lub tableta, dzięki czemu namiastka komputera zostanie, ale masz większą pewność że czas spędzony przy tym urządzeniu będzie lepiej wykorzystany.

4. Spędzaj z dzieckiem czas na świeżym powietrzu. Pamiętaj, że tobie również przyda się odpoczynek blisko natury. W weekend zabierz dziecko na wycieczkę do lasu lub na łąkę. W takich miejscach jest wiele możliwości ciekawego i pożytecznego spędzania czasu. Możecie zrobić własny zielnik z miejscowych roślin, posłuchać śpiewu ptaków, poobserwować różnorodne żyjące w pobliżu owady, a może nawet zobaczyć jakieś większe zwierzęta. Co się tyczy starszych dzieci – warto spróbować wspólnych sportów jak wcześniej wspomniany rower.

Na nic zdały się te i wiele innych porad? Nie przejmuj się. Technika na szczęście idzie w takim kierunku, że teraz coraz bardziej wymagane jest, aby korzystając z gier być w ruchu. Przykładem takiej aplikacji na telefon jest gra pokemony, gdzie trzeba chodzić po okolicy, aby „toczyć bitwy” z innymi rywalami, są także mniej „drastyczne” gry, gdzie odkrywając lokacje otrzymujesz punkty. Kupując nowszą konsolę do gier, otrzymujemy także specjalne detektory ruchu, dzięki którym wykonując ruchy kierujemy postacią na ekranie komputera czy telewizora. Jest to świetna rozrywka nie tylko dla dzieci i młodzieży.

Życie coraz bardziej przenosi się do świata wirtualnego. Warto robić sobie od niego przerwę, byle nie na zbyt długo.